Awards and Recognitions

USSD honors individuals and organizations with the following awards:

USSD honors an individual whose lifetime of dedication and achievement has contributed significantly to the dam engineering profession.

2016 Recipient

Kim de Rubertis

Previous Recipients

2015:
Joseph L. Ehasz
2014:
Alan L. O'Neill
2013:
John J. Cassidy
2012:
Eric B. Kollgaard
2011:
Glenn S. Tarbox
2010:
Arthur H. Walz, Jr.
2009:
William B. Bingham
2008:
Ralph Peck
2007:
Richard W. Kramer
2006:
Thomas M. Leps
bulb turbine drawing

This Award recognizes the significant contributions made to the dam community and to society through the construction, remediation or removal of a dam or water resources structure. The Award will honor an individual or team of professionals who meet the challenges of the nation's aging infrastructure in an era of limited financial resources and increasing environmental awareness.

2016 Recipients

Emergency and Carryover Storage Project

Previous Recipients

2015:
Removal of Elwha and Glines Canyon Dams
2014:
Snoqualmie Falls Hydroelectric Redevelopment Project
2013:
Deep Creek Watershed Dam 5D Project
2012:
Big Tujunga Dam Seismic Rehabilitation and Spillway Modification Project
2011:
Ridges Basin Dam
2010:
Taum Sauk Upper Reservoir Dam Restoration Project
2009:
Lake Lenexa Dam and Spillway
2008:
Lake Brazos Labyrinth Weir
2007:
Pine Brook Dam
2006:
Saluda Dam Remediation Project
2005:
Guanella Dam and Reservoir Project

The USSD President selects this award to recognize a Member who has provided exceptional service to the Society.

2015 Recipients

Larry D. Stephens

Larry D. Stephens

Michael F. Rogers

Michael F. Rogers

Previous Recipients

2013:
Ronald A. Corso
2011:
John J. Cassidy
2009:
Eric B. Kollgaard
2007:
Constantine G. Tjoumas

This annual award recognizes the outstanding paper presented during each USSD Conference.

2016 Recipients

Douglas D. Boyer and William Allerton, Federal Energy Regulatory Commission for Implementing a Risk-Informed Approach to Dam Safety in a Regulatory Environment

Previous Recipients

2015:
Jay Stateler, Bureau of Reclamation
2013:
William R. Swanson, MWH Americas
2012:
Michel Jubran, MWH
2011:
E.F.R. Bollaert, AquaVision Engineering Ltd.
2010:
Lewis E. Hunter and Ronn S. Rose, Corps of Engineers; Bruce R. Hilton and William McCormick, Kleinfelder, Inc.; and Todd Crampton, AMEC Geomatrix, Inc.
2009:
Patrick J. Regan, Federal Energy Regulatory Commission
2008:
Gregg A. Scott and Barbara L. Mills-Bria, Bureau of Reclamation
2007:
Alan F. Rauch, Jeffrey S. Dingrando and Thomas Pace, FMSM Engineers; and Robert Van Cleave II and Mark Harris, Corps of Engineers
2006:
Guy S. Lund, URS Corporation
2005:
Ross Boulanger and I. M. Idriss, University of California, Davis

This annual award recognizes the outstanding paper presented by a Young Professional during each USSD Conference.

2016 Recipient

Richard Keizer, GEI Consultants, Inc. for An Empirical Model for Estimating Internal Erosion Critical Gradients for Inclined Exit Face Conditions.  The paper was co-authored by John D. Rice, Utah State University; and Robert A. Jaeger, GEI Consultants, Inc.

Previous Recipients

2015:
Brian Hart, Bureau of Reclamation
2013:
Jack Montgomery, University of California, Davis
2012:
Hillery Venturini, Bureau of Reclamation
2011:
Everett L. Litton and Dennis Hogan, Black & Veatch Corporation
2010:
R.J. Armstrong, California Department of Water Resources. The paper was co-authored by Ross Boulanger, University of California, Davis; and M.H. Beaty, Beaty Engineering.

This annual award recognizes the outstanding poster presentation during each USSD Conference.

2016 Recipients

John Werner, James Rutherford, and Joe Groeneveld, Hatch Associates Consultants, Inc.; Kim Pate and Daniel Kirschbaum, Seattle City Light; Keith Moen, HDR; and Justin Arnold, Alden Laboratories Inc. for Boundary Dam Spillway No. 2 Modifications

Previous Recipients

2015:
Meghann Wygonik, Corps of Engineers
2013:
Mason Ghafghazi, University of California, Davis
2012:
John Ruhl, Black & Veatch Corporation
2011:
B. Dasgupta, D. Basu, K. Das and R. Green, Southwest Research Institute
2010:
E.F.R. Bollaert, AquaVision Engineering Ltd.
2009:
Jay N. Stateler, Bureau of Reclamation; John Anevski and Doug Oellermann, Bureau of Indian Affairs; and Michael Brown, Confederated Salish and Kootenai Tribes